Jak rozliczyć dostawy towarów w komis do sklepu w Berlinie
Wydanie towarów na podstawie umowy pomiędzy komitentem z Polski a komisantem z innego państwa członkowskiego jest wewnątrzwspólnotową dostawą. Krajowy sprzedawca ma prawo zastosować zerową stawkę podatku.
- Podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na projektowaniu, produkcji i sprzedaży odzieży. W ramach umowy komisu wysyła towary do sklepu w Berlinie. Zarówno podatnik, jak i nabywca są zarejestrowani jako podatnicy VAT UE. Jak rozliczać VAT z tytułu tych transakcji? Czy dopuszczalne jest wystawianie faktur tylko na towary, które w danym miesiącu zostały sprzedane przez niemiecki sklep? – pyta czytelnik.
Jedną z czynności podlegających opodatkowaniu VAT jest wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (zob. art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT). Do wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów dochodzi w szczególności na skutek dokonywanego w wykonaniu dostaw towarów wywozu towarów z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju (zob. art. 13 ust. 1 ustawy o VAT).
Przez dostawę towarów w rozumieniu przepisów o VAT rozumie się, między innymi, wydanie towarów na podstawie umowy komisu pomiędzy komitentem a komisantem (zob. art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT). W takich przypadkach – jeżeli spełnione są pozostałe warunki wystąpienia wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów – dochodzi również do wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów. Jak czytamy w interpretacji Izby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta